Budapeszt

Budapeszt – stolica Węgier na długi weekend

Budapeszt, piękne miasto nad Dunajem, znane jest z pięknej architektury, która powstawała tam na przestrzeni wieków. Nic zatem dziwnego, że każdego roku metropolia odwiedzana jest przez miliony turystów z całej Europy. Aby dotrzeć tam z południa Polski należy udać się w 10 godzinna podróż autokarem, na szczęście dostępne są także połączenia lotnicze w atrakcyjnych cenach.

Zwiedzanie starówki
Odwiedzając Budapeszt większość osób na początku kieruje swoje kroki na miejską starówkę. Nic w tym dziwnego, pełno tam pięknych budowli pamiętających również czasy Średniowiecza. Nad całym terenem góruje wspaniały zamek Królewski, piękny, monumentalny gmach, będący mieszanką różnych styli architektonicznych. Warto wdrapać się po licznych schodach na jedną z wież, rozpościera się z nich wspaniały widok na całą okolicę. Jednak już sam spacer wąskimi, brukowanymi uliczkami starówki to wspaniała przygoda. Będąc w okolicy warto zwiedzić podziemia Zamku Królewskiego. W cenie ok. 10 złotych można zwiedzić średniowieczne korytarze, pełne historycznych artefaktów, jednak jest to rozrywka tylko dla osób o mocnych nerwach! Niedaleko Zamku Budapeszt_2Królewskiego mieści się także budynek Parlamentu, wspaniałe, neoklasycystyczne dzieło.
Kościoły i świątynie
Budapeszt, jako jedno z ważniejszych miast dawnych Austro-Węgier, był domem dla wielu religii. Do tej pory można to dostrzec w architekturze, miasto pełne jest świątyń różnych wyznań. Na szczególną uwagę zasługuje Wielka Synagoga, monumentalna świątynia żydowska. W mieście na uwagę zasługuje również Bazylika św. Stefana, piękny kościół katolicki, zbudowany w duchu barokowym. Z bardziej klasycznych, gotyckich świątyń niemożna przegapić kościoła św. Macieja a także Baszty Rybackiej.
Atrakcje kulturalne
Jak przystało na stolicę kraju, Budapeszt jest węgierskim centrum wydarzeń kulturalnych. Turyści odwiedzający metropolię mają szansę wybrać się do ciekawych galerii. W Węgierskim Muzeum Narodowym, oprócz znanych, europejskich twórców, można również podziwiać prace lokalnych malarzy z różnych epok historycznych. Osoby zainteresowane kulturą kraju powinny także wybrać się do Muzeum Etnograficznego, pełnego ekspozycji prezentujących życie codzienne dawnych Madziarów.
Ciekawym punktem na mapie miasta jest także Muzeum Sztuki Stosowanej. Oprócz etnograficznej wystawy poświęconej Węgrom, znajdziemy tak także eksponaty związane z islamem czy judaizmem. Turyści spragnieni dzieł najwybitniejszych malarzy znajdą coś dla siebie w Muzeum Sztuk Pięknych, zobaczymy tam prace Leonarda, Rubensa czy Rembrandta.