gdansk-903769_640

Jak najszybciej podróżować po Polsce?

Jak najlepiej przemieszać się po Polsce, tak aby było najszybciej? Oczywiście samolotem! Trzeba przyznać jednak, że dla niektórych brzmi to dość dziwacznie, bo jeszcze niedawno był to środek transportu tylko dla nielicznych, a i dzisiaj niektórym kojarzy się tylko z wyprawami za granicę. Na szczęście ten stan ulega zmianie.

Mamy jakby dwa światy – jeden z nich jest lepszy, obiecujący, drugi jakby z poprzedniej epoki. Tak można w skrócie opisać to, co się dzieje w Polsce, jeśli chodzi o transport. Z jednej strony więc mamy to co we wstępie, czyli możliwość latania samolotami po Polsce. Wielu osób więc nie dziwią już dzisiaj bilety lotnicze Gdańsk – Warszawa, nie dziwią też szybkie autostrady, dzięki którym bardzo szybko można przemieścić się z punktu A do B, nie dziwią jednocześnie szybkie pociągi. Takie udogodnienia wydają się jednak czymś bardzo niewyobrażalnym osobom z niektórych regionów, małych miejscowości, wiosek, którzy mają problem z dojazdem do sąsiedniej miejscowości.

LOTMożemy więc latać po kraju i na sam koniec świata, możemy przejechać szybko z gór nad samo morze, a jednocześnie mamy problem, by dojechać do urzędu miasta, który znajduje się pięć kilometrów od naszej wioski. Ten rozdział nie wygląda dobrze, szczególnie z perspektywy osób, które nie mają samochodu i pieniędzy. No ale na szczęście do zrobienia nie jest dużo, więc może się to za niedługo zmienić. Bilety lotnicze są coraz tańsze, więc można domniemywać, że za jakiś czas na lot będzie stać jeszcze więcej osób, także na lot po własnym kraju. No ale, żeby ci ludzie z małych miejscowości i wiosek dojechali do lotniska potrzebna jest dobra komunikacja publiczna, ta na najbardziej niskim szczeblu. Duże inwestycje są potrzebne, bo rozwijają kraj, ale nie można zapominać, że – mówiąc metaforycznie – dopływ każdej wielkiej rzeki wymaga wsparcia mniejszych cieków wodnych. Jeśli ich nie będzie, to wielkie koryto zostanie puste.

Tak się może stać, jak włodarze naszego kraju nie zrozumieją, że z owoców rozwoju powinni korzystać wszyscy, i to bez wyjątku. A do spełnienie tej wspaniałej wizji nie potrzeba tak naprawdę wiele. Obok dużych, spektakularnych inwestycji tworzy się mniejsze, które są bliższe ludziom z mniejszych ośrodków miejskich. Wtedy oni także będą mogli korzystać z najszybszej komunikacji, jaką jest samolot. Bo trzeba przyznać, że z każdym rokiem staje się to coraz bardziej popularne, szczególnie, że nasi przewoźnicy oferują wysoki poziom jakości.