Z naszych poprzednich tekstów wiecie już, ile kosztuje bilet lotniczy dla małego dziecka i jak najlepiej z takim maluchem podróżować. Jeżeli zastanawiacie się jeszcze, co możecie dodatkowo zrobić, aby podróż samolotem z małym dzieckiem przebiegała komfortowo zarówno dla Was jak i dla niego, przeczytajcie kolejną część naszego poradnika.
Odprawa na lotnisku
Większość linii lotniczych doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak trudne jest podróżowanie z dzieckiem – dlatego oferują w większości przypadków swoim pasażerom różnego rodzaju ułatwienia . Przykładem jest tak zwany priority boarding – jeżeli lecisz z małym dzieckiem, będziesz mógł wejść do samolotu (www.lot.com) bez konieczności czekania w kolejce. To minimalizuje ryzyko, że Twoja pociecha w międzyczasie zacznie psocić!
Dokumenty
Jeżeli podróżujecie w ramach Unii Europejskiej, nie będziesz potrzebować dokumentów dla malucha. Oczywiście jeżeli wybieracie się gdzieś dalej, każdy z Was będzie musiał wylegitymować się paszportem – również najmłodsze dzieciaki. Niegdyś wystarczyła adnotacja w paszporcie rodzica, jednak od jakiegoś czasu również dziecko musi mieć swój paszport. Jeżeli dziecko podróżuje tylko z jednym rodzicem, powinniście mieć na to pisemną zgodę drugiego rodzica! Takie uregulowania mają zapobiegać tak zwanym porwaniom rodzicielskim.
Co w samolocie?
Najmłodsze dzieci najczęściej będą podróżować na kolanach rodziców – zwykle praktyka ta dotyczy dzjeci w wieku do dwóch lat. Jeżeli będziecie mieć szczęście, być może obok Was nikt nie będzie siedział – wtedy można posadzić dziecko na osobnym fotelu, ale konieczne przypiąć je pasami! W przypadku dłuższych lotów międzykontynentalnych będziecie mogli liczyć na miejsca z przodu samolotu lub przy ściance oddzielającej poszczególne klasy. Tam maluch może rozprostować nogi, pobawić się na podłodze, a nawet przespać w specjalnym kojcu. Jeżeli dostaniecie takie miejsca, podróż samolotem na pewno upłynie szybko i spokojnie.
Nie denerwuj się!
Podstawowa zasada – nie panikuj! Nawet jeżeli Twoje dziecko trochę pomarudzi lub popłacze w samolocie, większość pasażerów z pewnością będzie wyrozumiała. Oczywiście nie możesz zostawić dziecka samego sobie, jeżeli jednak będziesz się nim troskliwie zajmować, pozostali pasażerowie na pewno nie będą na Was nieprzychylnie patrzeć. Trzymamy kciuki, aby Wasza pierwsza wspólna podróż samolotem przebiegła spokojnie – zarówno dla malucha lecącego samolotem po raz pierwszy jak i jego rodziców.