france-79114_640

Jesienna wycieczka do Brukseli

Z końcem wakacji nie trzeba porzucać myśli o wojażach. Jesień to idealna pora na nieco krótsze wycieczki. Dogodne połączenia lotnicze sprawiają, że dzisiaj w dosłownie kilka chwil można zawitać do wybranego, europejskiego miasta. Stolice starego kontynentu są wprost wymarzone na takie wycieczki. Nierzadko ich najważniejsze zabytki można pozwiedzać w jeden lub dwa dni, zatem stanowią optymalną alternatywę weekendowego wyjazdu.

Piękne miasta Europy

Europa to wiele wspaniałych stolic, wypełnionych zabytkami i ciekawymi atrakcjami, nowoczesnych, a równocześnie oddających ducha historii. Jednym z takich miast jest Bruksela (https://www.lot.com/bilety-lotnicze/loty-do-brukseli). Dzisiaj utożsamiana głównie z siedzibą parlamentu europejskiego, stanowi jedną z częściej wybieranych destynacji lotniczych i oferuje wyśmienite warunki do odpoczynku. Klimatyczne miasto zapewnia na miejscu moc atrakcji obejmujących ciekawe zabytki, interesujące zbiory muzealne i wystawy, a także lokalne smakołyki.

calabria-177877_640Bruksela w jeden dzień?

Bruksela jest niezwykle nowoczesną metropolią, ale nawet ona ma swoją enklawę spokoju i ciszy. Wąskie uliczki wiją się tutaj we wszystkich kierunkach, doglądane z góry przez zabytkowe kamienice i domy kupieckie. Sercem miasta jest Grand Place. To wyjątkowo urokliwy rynek, miejsce częstych spotkań Brukselczyków i przechadzek napływających do miasta turystów. Można tu podziwiać zabytkowy ratusz i piękną zabudowę. Można przysiąść na chwilę i przy filiżance gorącej czekolady zaplanować dalsze etapy zwiedzania. Bo czekolada jest najprawdziwszym skarbem Belgii i w tamtejszym wydaniu smakuje naprawdę wyjątkowo…

Z widokiem na…siusiaka

Jednym z najważniejszych symboli miasta, a równocześnie obiektem tłumnie odwiedzanym przez turystów, jest Manneken Pis – pochodząca z siedemnastego wieku fontanna ozdobiona figurką siusiającego chłopca. Przy okazji ważnych wydarzeń chłopiec jest strojony w liczne ludowe stroje. Zwiedzający chętnie fotografują się z chłopcem, ale nie zawsze są świadomi, że ma on także siostrzyczkę! Druga fontanna – przedstawiająca siusiającą dziewczynkę – znajduje się bowiem po drugiej stronie rynku. Podczas pobytu w stolicy Belgii warto także skusić się na wędrówkę po miejscowych muzeach (a bilety do Belgii kupisz na stronie: http://www.lot.com/pl/pl/). Poza powszechnymi muzeami sztuki, które prezentują wybitne dzieła malarzy i rzeźbiarzy, Bruksela może pochwalić się także innymi zbiorami. Można tu odwiedzić muzeum czekolady, instrumentów muzycznych albo komiksów. Te ostatnie są w Belgii niezwykle popularne, zatem warto pomyszkować także w tamtejszych księgarniach i antykwariatach.