Lwów

Lwów – druga część przewodnika

Jeżeli jesteście po lekturze pierwszej części naszego skromnego przewodnika po Lwowie, z pewnością nabraliście już ochoty na więcej. I słusznie – Lwów to bowiem przepiękne miasto (było kiedyś nazywane Florencją Północy), które niewątpliwie warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu – a na pewno sprzyjać temu będzie fakt, że z Polski do Lwowa można dojechać samochodem zaledwie w parę godzin. Zapraszamy na drugą część naszego mini-przewodnika!

Arsenał Królewski

Dziś będący przedmiotem wycieczek turystów, Arsenał Królewski niegdyś przeżywał lata swojej prawdziwej świetności. Został wybudowany na polecenie króla Władysława IV, a przechowywano tam broń oraz amunicję, które były gromadzone na planowaną wojnę z Turkami. Dziś w podziemiach arsenału nie przechowuje się broni, ale… jedzenie. W piwnicy znajduje się restauracja staroruska, serwująca tradcyjne potrawy tego regionu. Zdecydowanie polecamy tam zajrzeć!

Pomnik Adama Mickiewicza

Jedną z ulubionych rozrywek Polaków odwiedzających Lwów z pewnością jest wyszukiwanie tam polskich akcentów. Prawda jest taka, że wiele z nich (głównie pomników czy dzieł sztuki) zostało zniszczonych w czasie drugiej wojny światowej albo też wywiezionych poza granice państwa. Na szczęście jednak niektóre się zachowały – tak jak monumentalny pomnik Adama Mickiewicza, który dzisiaj znajduje się na placu także nazwanym imieniem wieszcza. Niegdyś pomnik stał na Placu Mariackim, zaś w czasach największej świetności – na dziedzińcu hotelu George, jednego z najbardziej luksusowych hoteli we Lwowie.

Budynek Oszczędnościowej Kasy Galicyjskiej

Jakkolwiek nazwa brzmi nieco dziwnie, i tak warto odwiedzić ten budynek. W środku znajdują się bowiem dwa wartościowe muzea, do których odwiedzenia zachęcamy – Muzeum Przemysłu Artystycznego oraz Etnografii. We wnętrzu możemy podziwiać również obrazy polskiego artysty Leonarda Marconiego – a przede wszystkim wykonaną przez niego rzeźbę \”Oszczędność\”.

Opera Lwowska

Lwów z pewnością może pochwalić się budynkiem opery, który jest uznawany za jeden z najpiękniejszych na świecie. Opera Lwowska jest znana jednak nie tylko z przepięknego budynku, ale także ze wspaniałych sztuk, które wystawia. Jeżeli chcecie zwiedzić sam budynek, musicie wcześniej wykupić bilet. Zwiedzanie odbywa się najczęściej w godzinach między trzynastą a piętnastą, a jeżeli będziecie mieć szczęście, będziecie mogli podsłuchać trwającej właśnie próby. Polecamy również wybrać się na któryś z wieczornych spektakli!