disabled-1050260_640

Odprawa pasażerów niepełnosprawnych

Kompleksowa opieka sprawowana nad niepełnosprawnymi pasażerami samolotu
Z usług przewoźników samolotowych korzystają całe rodziny z dziećmi, a także osoby starsze i podróżni przemieszczający się samotnie po różnych częściach świata. Także pracownicy różnych firm korzystają z samolotów, żeby mogli dotrzeć na czas do innego oddziału swojej firmy lub wziąć udział w jakiejś ważnej konferencji. Zdarza się również, że z lotniczego środka transportu korzystają osoby niepełnosprawne. Mogą to być osoby niewidome i niesłyszące, a także poruszające się o kulach i jeżdżące na wózkach inwalidzkich.

Specjalna opieka musi być także sprawowana nad osobami upośledzonymi umysłowo. Zwykle informacja o stopniu niepełnosprawności pasażera zamieszczana jest na zaświadczeniu lekarskim lub w książeczce zdrowia dołączanej do zakupionego biletu. Dzięki temu obsługa samolotu będzie mogła przygotować dla niego odpowiednie miejsce w samolocie, a niekiedy wyposażyć samolot o dodatkowe środki opatrunkowe i tabletki, które mogą się przydać w trakcie lotu.
wheelchair-538978_640
Najpierw jednak osoby niepełnosprawne muszą zostać dobrze obsłużone na samym lotnisku. Osobom niewidomym zostanie udzielona pomoc w czasie odprawy i zostaną one odprowadzone do odpowiedniego samolotu. Stewardessy będą im towarzyszyły w trakcie wsiadania do samolotu i przypilnują, żeby dokładnie zapięły pasy przed startem samolotu. W czasie lotu będą często zatrzymywały się przy niewidomym pasażerze i pytały, czy czegoś jemu nie potrzeba. Podobnie jest z osobami niesłyszącymi, które wprawdzie sprawnie poruszają się po lotnisku, ale nie są w stanie usłyszeć wydawanych im poleceń. Dlatego lotnisko powinno być bardzo dobrze oznakowane w taki sposób, aby osoba niesłysząca mogła trafić do właściwego samolotu.

Następnie stewardessy będą zwracały większą uwagę na to, czy osoby niesłyszące zauważyły, że kapitan samolotu prawdopodobnie wydał polecenie zapięcia pasów i w razie potrzeby, gdyby osoba niesłysząca spała, same zapną jej pas zabezpieczający. Osoby poruszające się o kulach będą w stanie same wejść na pokład samolotu, stewardessy będą jedynie czuwały nad tym, żeby kule pasażera zostały umieszczone w odpowiednim miejscu i nie przewracały się w trakcie lotu. Szczególniejszej opieki będą wymagali pasażerowie jeżdżący na wózkach inwalidzkich. Zostaną oni wwiezieni na pokład samolotu, a następnie obsługa samolotu pomoże im wygodnie usiąść na miejscach. Po zakończonym locie ktoś z obsługi samolotu pomoże im znowu wrócić na wózek i dotrzeć z samolotu do kogoś z rodziny.