asia-736490_640

Plan lotu udostępniany załodze i pasażerom

Plan lotu (zobacz tutaj), w oczywisty sposób, udostępniany jest załodze samolotu. Dostęp do takiego planu posiadają również pasażerowie oraz ich rodziny. Rodziny pasażerów, podróżujących jednym z samolotów, mogą skorzystać ze strony internetowej przewoźnika, na której zamieszczone zostały plany wszystkich lotów. Będą mogli także skorzystać z lokalizacji samolotu, dzięki której dowiedzą się, w jakim miejscu samolot aktualnie się znajduje oraz ile czasu powinno jeszcze zająć jemu dotarcie do miejsca docelowego. W ten sposób będą spokojniejsi o losy swoich najbliższych, a jednocześnie w odpowiednim momencie wyjadą na lotnisko, żeby móc ich odebrać.

Na takich lokalizatorach mogą znajdować się również informacje o pogodzie oraz przewidywanych zjawiskach atmosferycznych, które mogą spotkać samolot na trasie jego lotu. Przelatujący samolot widziany jest także, oczywiście, na radarach poszczególnych państw i dzięki temu mogą one od razu wyłapywać różne nieprawidłowości w trasie przelotu samolotu jeszcze zanim jego załoga poinformuje wieżę kontrolną o jakichś problemach, które wystąpiły w trakcie lotu i wpłynęły na zmianę trasy lub drobną jej korektę. Wszystko to pomaga podnieść bezpieczeństwo lotu i sprawia, że naziemni pracownicy linii lotniczych mogą sprawować większą kontrolę nad poszczególnymi lotami.travel-1265462_640

Z planem lotu przyszli pasażerowie samolotu mogą się zapoznać już w trakcie dokonywania rezerwacji biletu. Wówczas zapoznają się z trasą przelotu oraz planowaną godziną odlotu i przylotu samolotu do miejsca docelowego. Znajdą informacje dotyczące ewentualnych śródlądowań lub przesiadek i na tej podstawie będą mogli wybrać dla siebie najlepszego przewoźnika i najkrótszą trasę przelotu. Będą także w stanie ustalić, nad jakimi terenami będzie przelatywał ich samolot oraz zapoznać się z prognozami pogody na dzień wylotu swojego samolotu. Najbardziej szczegółowy plan lotu posiadają oczywiście piloci i pozostała załoga samolotu.

Muszą oni nie tylko pilnować planowego wykonania przelotu, ale też czuwać nad tym, aby nie zbaczali z wyznaczonego im kursu oraz zwracać uwagę na ewentualne zmiany pogodowe zachodzące w trakcie wykonywanego przez nich lotu. Pozwoli im to na uniknięcie różnych nieprzewidzianych sytuacji, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu pasażerów. Sam plan lotu układany jest przez wykwalifikowanych pracowników zatrudnionych u poszczególnych przewoźników, którzy potrafią wyznaczyć najlepsze trasy przelotu dla poszczególnych samolotów.