Wilno

Poznać Wilno? Nic prostszego!

Dla każdego zawsze przychodzi czas na odpoczynek – czy to na weekend, czy na dłuższy urlop ludzie udają się w różne strony świata, szukając coraz to ciekawszych i odległych miejsc. Jednak żeby być zadowolonym ze swoich paru wychodnych dni nie trzeba lecieć tysięcy kilometrów – wystarczy zwrócić uwagę na kraje nadbałtyckie, dokładniej przyjrzeć się życiu w nie tak bardzo oddalonym i obcym dla nas mieście.

Oddalona od Warszawy o 460 kilometrów stolica Litwy – Wilno, powstałe w pierwszej połowie XIV wieku uchodzi za jedno z najpiękniejszych miast Unii Europejskiej i słynie ze swojej wielokulturowości. Osadzone w dolinie rzeki Wilejki, otoczone lasami sosnowymi tylko przyciąga rzesze turystów z całego świata. Jednym z największych atutów miasta i zarazem jedną z największych atrakcji turystycznych jest Stara Starówka, uważana za największą w Europie. Otoczona zalesionymi wzgórzami, zachwycająca swoją architekturą (gotycką, renesansową, klasycystyczną, barokową), położona u zbiegu dwóch rzek tworzy niezapomniany krajobraz, który podziwiać można z różnych utworzonych w tym celu w mieście punktów widokowych. Panorama jest na tyle zjawiskowa, że na długo zostaje w pamięci turystów, a dodatkowo możemy przecież ją uwiecznić i przywieźć razem z pamiątkami własne, piękne fotografie.

Co zobaczyć w Wilnie?

Ostra Brama, Ogród, Kościół, Cmentarz Bernardyński, Katedra Wileńska, pomniki – miasto obfituje w zabytki, z których wiele zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa kulturalnego. Każdego roku organizowane są tu również najróżniejsze festiwale i koncerty, które nie pozwolą żadnemu turyście spędzić wieczoru w domu – przyciągną swoją muzyką, po której można udać się do wileńskich kawiarni i spokojnie zakończyć przepełniony wrażeniami dzień.Jak zostało już wyżej wspomniane, do Wilna nie jest daleko. Samochodem, pociągiem, samolotem (www.lot.com), autobusem – wariantów jest cała masa, powstają coraz to nowsze firmy przewozowe obsługujące trasę do Wilna z różnych rejonów Polski, a bilety nabyć można po przystępnej cenie. Nie potrzebujemy wizy, nie musimy załatwiać żadnych formalności – Litwa, zarówno jak i nasz kraj znajduje się w strefie Schengen, a więc przekroczenie granicy nie przysporzy nam zbędnych kłopotów i niepotrzebnej krzątaniny.Nie ma na co czekać – warto odwiedzić tak bliskich sąsiadów, poznać ich obyczaje i kulturę, bo choć mówimy innymi językami, łączy nas jedno i to samo morze, a Litwini to bardzo otwarci i przyjaźnie nastawieni gospodarze!