cat-644934_640

Sposoby na transport zwierząt samolotem

Samolotem najczęściej transportowane są koty i psy. Psy spełniające rolę przewodnika osób niewidomych lub innych osób niepełnosprawnych, mogą być przewożone na pokładzie samolotu i znajdować się obok osoby, której służą pomocą. Powinny jednak znajdować się na smyczy, a osoba niewidoma powinna posiadać w wiadomym sobie miejscu kaganiec dla takiego psa, żeby można było użyć go w razie potrzeby. Trzeba również pamiętać, że w jednym samolocie (wiecej) może znajdować się jedynie ograniczona ilość takich psów, dlatego trzeba odpowiednio wcześniej zgłosić chęć podróżowania z psem przewodnikiem. Pozostałe zwierzęta mogą być przewożone na pokładzie samolotu lub w luku bagażowym w zależności od swojej wagi i wielkości. Trzeba będzie jednak dopełnić różnych formalności, żeby można było przewieźć zwierzę w samolocie.

W przypadku zwierząt, które miałyby podróżować na pokładzie samolotu, wymagane będzie posiadanie ich książeczki zdrowia lub paszportu. Będą one musiały przejść odpowiednie szczepienia, jeżeli nie potrafimy określić, czy były szczepione na przykład przeciw wściekliźnie. Musimy również pamiętać, że mogą to być niewielkie zwierzęta, które będą musiały znajdować się w specjalnym pojemniku dla zwierząt, oczywiście odpowiednio wentylowanym. Zaleca się, aby właściciele zwierząt starali się jak najlepiej przygotować je do lotu. Warto, więc oswoić je z pojemnikiem, w którym zostaną umieszczone, a także wyjść z nimi na dłuższy spacer w dzień wylotu. Nie można ich także przekarmiać na kilka godzin przed planowanym odlotem i trzeba podawać im jedynie małą ilość wody.cat-745906_640

Będziemy musieli także nieco wcześniej niż zwykle przybyć na lotnisko, jeżeli chcemy odlecieć ze zwierzęciem, ponieważ obsługa lotniska będzie chciała sprawdzić wszystkie dokumenty dotyczące zwierzęcia przez nas posiadanego i dokładnie przyjrzeć się pojemnikowi, w którym ma być przewożone. Chęć podróżowania ze zwierzęciem musi zostać odpowiednio wcześniej zgłoszona obsłudze lotniska, najlepiej od razu w trakcie rezerwowania miejsca w samolocie, a najpóźniej na godzinę przed odlotem taka informacja musi dotrzeć do obsługi samolotu, żeby mogła odpowiednio przygotować nam miejsce.

Mniej problemów będzie stwarzał przewóz zwierzęcia w luku bagażowym i może się on okazać dla niego bardziej wygodny, ponieważ każde ze zwierząt zostanie umieszczone w odpowiednio wentylowanym, dużym pojemniku, pozwalającym na zachowanie swobody ruchu. Przy każdym z takich pojemników będzie się znajdował również pojemnik z jedzeniem i piciem.