Tokio nocą

Tokio – miasto sprzeczności

Tokio to dla wielu ludzi spoza Japonii miasto swoistych cudów i technologii, dziwnych obyczajów i poglądów – prawdziwego połączenie historii i tradycji z współczesnością i nowoczesnością. Wielu z nas wręcz marzy by zobaczyć to miejsce, niektórzy z powodu wspaniałej historii całej Japonii, a inni z powodów bardziej „przyziemnych”, zaszczepionych nam przez telewizję, kiedy pojawiły się w Polsce pierwsze japońskie animacje zwane „Anime”, które tak naprawdę do tej pory rozwijają w nas i w naszych dzieciach chęć by poznać kraj, w którym zwykle dzieją się owe animacje.

Aktualna stolica Japonii

Wbrew pozorom nazwa „Tokio” prosperuje w Japonii od roku 1868 – wcześniej ów obszar był nazywany „Edo”. Samo Tokio zanim stało się tym co teraz, przeszło bardzo wiele, w tym silne trzęsienie ziemi w1923, które praktycznie je zniszczyło, oraz amerykańskie bombardowanie, które odbyło się w czasie II wojny światowej (dokładnie w maju 1945 roku). Jednak jak widać, pomimo tego co przeszło, Tokio istnieje i to o wiele bardziej niesamowite, niż możemy sobie wyobrazić.

Tokio – największa Metropolia świata

Niesamowita TokioPomimo tego, że Japonia kojarzy nam się przede wszystkim z rzeczami „wschodnimi”, takimi jak sztuki walki, samuraje, wspaniała historia i wiele pięknych tradycji, tak sama jej stolica zaskakuje każdego, kto choćby postawi tam stopę, bo mimo iż nasze wyobrażenia są adekwatne do tego jak jest, samo miasto jest po prostu jednym wielkim „szokiem”. Dlaczego? Ponieważ jest zupełnym przeciwieństwem tradycji wschodu, będąc największą na świecie metropolią. Co to jednak konkretnie znaczy? Otóż Tokio to miasto, które jest jedną z głównych siedzib giełd, obejmujących cały świat i posiada tak naprawdę rekordową liczbę dużych firm zajmujących się dosłownie wszystkimi tematami, największą na świeci, przy których współpracują też te mniejsze, tworząc swoisty „łańcuch”, w którym wszystko ze sobą współpracuje – nie dziwi więc fakt, że całe miasto jest widocznym świadectwem rozwoju, ukazaniem tego łańcucha.

Tokio, a Kioto

Pomimo ogromnego rozwoju i widocznych na każdym kroku świadectw postępów cywilizacji, Tokio jest miejscem, gdzie ciągle można napotkać wiele miejsc historycznych, pięknych parków, czy starych świątyń. Jest ich tam zdecydowanie mniej niż w pozostałych regionach Japonii, także mniej niż w poprzedniej stolicy tego kraju: Kioto, które bardzo często jest wybierane jako pierwszą wizytę w Japonii zamiast Tokio (PLL LOT). W zależności od tego, co chcemy ujrzeć – więcej tradycji (Kioto), czy rozwój technologiczny i cywilizacyjny (Tokio), bez problemu możemy wybrać jeden z tych dwóch.