bicycles-1176560_640

Zasady przewozu sprzętu sportowego samolotem

W samolocie mogą być przewożone różnego rodzaju sprzęty. W bagażu podręcznym może znajdować się podstawowy sprzęt medyczny, taki jak ciśnieniomierz czy pompa insulinowa oraz glukometr. Natomiast w bagażu rejestrowanym może być przewożony sprzęt biwakowy, w skład którego wchodzi namiot, płetwy do pływania, wędki, a nawet włócznie i kusze. Na pokładzie samolotu może znaleźć się również aparat fotograficzny, laptop oraz konsola do gier i prostownica wraz z suszarką do włosów. Niektórzy włożą do bagażu podręcznego również żelazko turystyczne i czajnik bezprzewodowy.

Natomiast w bagażu rejestrowanym znajdą się takie urządzenia elektryczne, jak blender czy sprzęt do tatuowania. Na życzenie pasażerów w luku bagażowym mogą znaleźć się również duże części samochodów, a także drobne narzędzia posiadające ostre końcówki oraz wiertarki i śrubokręty. W trakcie odprawy będzie można również zgłosić przewoźnikowi chęć przewiezienia różnego rodzaju broni oraz urządzeń do ogłuszania i uboju zwierząt. W luku bagażowym umieszczony zostanie wózek inwalidzki należący do niepełnosprawnego pasażera, a także laska do wspierania zakończona ostrą krawędzią. Warto o tym pamiętać i zabrać ze sobą również laskę bez ostrych krawędzi, którą będzie można zabrać ze sobą na pokład samolotu.transport-aircraft-62878_640

W trakcie realizacji wyjazdu turystycznego wielu pasażerów będzie chciało zabrać ze sobą również sprzęt sportowy. W większości przypadków będzie on mógł znaleźć się w bagażu rejestrowanym. W luku bagażowym będziemy mogli umieścić deskorolkę i kije golfowe czy hokejowe oraz łyżwy i rolki. Jako bagaż specjalny będzie traktowana deska surfingowa i snowboardowa, a nawet sprzęt do nurkowania oraz narty i rower. W zależności od rodzaju przewoźnika (LOT) przewóz nart może być darmowy lub trzeba będzie za niego dopłacić. Jednak nawet w ramach bezpłatnego przewozu trzeba będzie zmieścić się w dopuszczalnym limicie bagażu rejestrowanego.

Dlatego będziemy musieli dowiedzieć się, jakich formalności będziemy musieli dopełnić, jeżeli zechcemy przewieźć samolotem posiadane przez nas narty i zgłosić ten fakt od razu w momencie rezerwowania miejsca w samolocie. Na różne udogodnienia związane z przewozem nart będziemy mogli liczyć w okresie zimowym. Podobne zasady dotyczą przewozu roweru. Będzie on musiał zostać również dodatkowo zabezpieczony i posiadać wymagane przez przewoźnika oznaczenia. Najczęściej rowery umieszczane są w kartonach, ale można też pakować je do specjalnych walizek lub toreb.